Trafiła w moje ręce niepozorna rozmiarami książka czeskiego, nieżyjącego już autora Jirego Roberta Picka (1924-1983) zatytułowana Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami : humorystyczna - jeśli to możliwe - opowieść z getta w przekładzie polskiej bohemistki Zofii Tarajło-Lipowskiej.
Jest to raczej pogodna niż humorystyczna historia czternastoletniego chłopca Toniego, przebywającego na oddziale dla gruźlików szpitala w getcie w Terezinie. W tym getcie spędził nastoletni wtedy autor tej opowieści.
W swojej sali ma tylko starszych mężczyzn, z którymi z pewnym trudem znajduje wspólny język i znosi ich dziwactwa. Ale na poddaszu budynku ma kilku rówieśników i kiedy tylko może, gdy na oddziale dyżuruje bardziej tolerancyjna pielęgniarka, spędza czas z nimi.
Toni chce urozmaicić sobie jakoś pobyt i dzieli się z kolegami pomysłem stworzenia Towarzystwa Miłośników Zwierząt, choć zdaje sobie sprawę, że w getcie są tylko insekty, myszy i szczury. Wyprawa na gołębie nie powiodła się. Ale powstał pomysł, żeby ukraść psa oficerowi SS. Ale nie ma psa, jest za to dawno nie widziane mięso. Nietrudno się domyślić jego pochodzenia, ale Toniemu smakuje. W końcu udało mu się złowić mysz, którą nazwał Helgą i znaleźć pudełko, w którym ją przechowuje i dokarmia odejmując sobie od ust skąpych posiłków.
A w tle opowieści dochodzą informacje, o kolejnych wywózkach mieszkańców getta, także rodziców Toniego, co chłopiec zdaje się traktować jako konieczność w warunkach, w jakich znaleźli się Żydzi. W końcu znikają pacjenci oddziału a także starsi koledzy Toniego. Toni rozumie, że i na niego przyjdzie kolej.
Powieść swoim klimatem przypomina znany film "Zycie jest piękne" Roberta Benigniego, a stylem humoru powieści klasyków dwudziestowiecznej czeskiej literatury, który tłumaczka znakomicie uchwyciła.
Powieść wydana została nakładem oficyny mało znanej na rynku i nie doczekała się rozgłosu, na jaki zasługuje. A to jest powieść wybitna.
Informacje o niej znaleźć można tylko na portalu Lubimyczytać.
niedziela, 13 kwietnia 2025
W getcie miło jest
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz